Лише 5 червня весь світ говорив про захист довкілля, а 6 червня рашисти вчинили підрив Каховської ГЕС, злочин - проти цього ж довкілля найбільший за катастрофічними наслідками - екоцид.
Екологи, вчені, представники міжнародного кримінального суду кожного дня фіксують злочини проти довкілля вчинені окупантами на території України. Вже більше 3000 таких злочинів зафіксовано і здійснюються дії щодо їх розслідування та притягнення до відповідальності.
Україна 6 червня 2023 року ініціювала засідання ООН щодо підриву Каховської ГЕС. За словами постійного представника України в ООН Сергія Кислиці під час засідання Радбезу ООН у вівторок: «Підривом Каховської ГЕС російські окупанти визнають, що ця територія їм не належить і вони не можуть її утримати.
"Російський режим запустив бомбу масового знищення проти екології. Це акт тероризму проти критичної інфраструктури України. Спрямований на якомога більшу кількість жертв серед цивільних і найбільших руйнувань. Використовуючи тактику спаленої землі, російські окупанти визнають, що ця територія не належить їм і вони не можуть її утримати", – сказав Кислиця.
Він зазначив, що РФ заперечує свою провину в підриві Каховської ГЕС, як і причетність до злочинів у Маріуполі, Бучі та Ізюмі. росію потрібно зупинити, знешкодити її, а не умиротворяти. Це буде найбільший внесок у безпеку нашого регіону і світу в цілому.
Україна закликала засудити російську атаку на Каховську ГЕС, адже гідно з Женевською конвенцією, дії щодо руйнування дамб є воєнним злочином та можуть бути прирівняні до використання зброї масового знищення.
В рамках спільної діяльності Української кліматичної мережі, ГО «Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів» долучився до відкритого листа-звернення наших партнерів Екологія-Право-Людина, до природоохоронців, міжнародних експертів, інституцій, чиєю метою і ціллю діяльності є захист довкілля, секретаріатів міжнародних природоохоронних конвенцій, уповноважених органів та осіб Організації Об’єднаних Націй у межах повноважень і можливостей відреагувати на черговий акт екоциду з боку Російської Федерації, що було вчинено в ході підриву Каховської ГЕС.
Дії російських окупантів підпадають під ознаки злочину “Екоцид», який передбачено статтею 441 Кримінального кодексу України . У відповідності до чинної редакції Кримінального кодексу України, екоцид – це масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Отже, у діях окупантів наявні всі обовʼязкові елементи (обʼєкт, обʼєктивна сторона, субʼєкт, субʼєктивна сторона) складу злочину екоцид, тому національні правоохоронні органи повинні відреагувати на такі дії окупанта в межах кримінально-процесуального законодавства.
Цей злочин є ще одним серйозним стимулом для міжнародних партнерів України пришвидшити створення трибуналу для РФ та Білорусі.
Comments