top of page
Writer's pictureГО "Центр МСВП"

Ефективне управління відходами. Досвід міста Брно, Чехія

В другий день стажування особливий фокус, був наданий такому важливому для кожної країни питання – ефективному управлінню відходами.

Учасники стажування відвідали міське комунальне підприємство м. Брно SАKO. SАKO - це підприємство утворене у формі акціонерного товариства, стовідсотковим власником якого є місто Брно. SАKO є однією з найстабільніших компаній у Південно-Моравському краї, однією з 4 компаній у сфері управління відходами у Чехії.

Сюди надходять відходи не лише з міста, а й з громад, міст та містечок 2-х найближче розташованих регіонів Чехії.

SАKO надає комплексні послуги у сфері поводження з відходами для міст, муніципалітетів, комерційних компаній, підприємців та громадян.

На самому підприємстві працює 120 працівників, а загалом 430 співробітників піклуються про чистоту та енергію в Брно.

Як нам пояснили в Брно, водій сміттєвоза - є самою бажаною для місцевих дітей професією, про яку вони мріють стати в майбутньому )))

Обробка відходів здійснюється шляхом спалювання цих відходів з виробленням електроенергії та тепла для міста Брно.

Моніторинг роботи цього обєкта оброблення відходів здійснюється працівниками 27/4 через постійних контроль процесів у самих котлах (два котли спалювання) та загалом на підприємстві, та через пости вимірювання стану атмосферного повітря поруч з цим ООВ.

Що варто зазначити, що система управління відходами самого міста Брно для мешканців коштує 670 чеських крон (1100 грн орієнтовно) на рік. Кожен зареєстрований на території міста мешканець (пільгові категорії для дорослих громадян відсутні) раз в рік має сплачувати за відходи. Виняток становлять лише діти до 5 років. У разі несплати – накладається штраф що в рази перевищує вартість послуги, тому мешканцю краще сплатити, аніж потім ще сплачувати штрафи.

Місто має у кожному дворі контейнери для сортування скла, паперу, пластику, є контейнери для органіки, і є сірі (чорні) баки для змішаних побутових відходів, окрім цього є 37 так званих облаштованих «дворорових місць» збирання відходів за різними фракціями – великогабаритні, небезпечні, електронні/ електричні… тощо. Кожне таке «дворове місце» має відповідального працівника, який допомагає мешканцям правильно відсортувати відходи у потрібний контейнер, і плата за відходи на ці «дворові місця» включається в ті 670 крон в рік, які оплачуються мешканцями.

Спалювальна установка обробляє 250 тис. тонн відходів на рік, (за добу – 900 тонн відходів, за добу - 16 тонн), причому 100 тис тонн – надходить лише з м. Брно.

Після спалювання відходів, утворюється «шквар» шлам, який охолоджується водою та в подальшому служить «пересипкою» на полігоні.

Оскільки в результаті спалювання відходів на цій установці виробляється тепло і енергія для міста, то 1 година роботи котла забезпечує опалення 1-ї школи протягом усього січня. Загалом з цієї установки обігрівається 40 тис домівок у м. Брно, та поставляється електроенергія до 20 тис домівок.







0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page